ICSA 2018Monday
April 30
Tuesday
May 1
Wednesday
May 2
Thursday
May 3
Friday
May 4
08:00-08:30Registration
Orcas
Breakfast
401
08:30-09:00Registration
Orcas
Registration
Orcas
Opening
106 A/B/C
Registration
Orcas
Breakfast
401
Breakfast
401 Terry
09:00-10:00T2: Blockchain-based Applications
Orcas
WS2: IoT-ASAP
Whidbey
T5: Modeling and Executing Software Architecture using SysADL
Orcas
T1: How to Evaluate Software Architectures
Whidbey
Early Career Researchers Forum
Vashon
WS5: WASA
Bainbridge
Keynote: Roger Barga, Amazon
106 A/B/C
Keynote: Marija Mikic, Google
106 A/B/C
Keynote: Martin Roetteler, Microsoft Research
106 A/B/C
10:00-10:30Coffee Break
106C and 225 Terry lunch room
Coffee Break
106C and 225 Terry lunch room
Coffee Break
106C and 225 Terry lunch room
10:30 - 11: 00Coffee Break
225 Terry lunch room
Coffee Break
225 Terry lunch room
Technical Track:
Highly-distributed ecosystems
106 A
New and Emerging Ideas Track
106 B
Technical Track:
Architecture decision making
106 A
Engineering Track
106 B
Technical Track:
Architecture knowledge and quality
106 A
Technical track:
IoT and cyber-physical systems
106 B
11:00-12:00T2: Blockchain-based Applications
Orcas
WS2: IoT-ASAP
Whidbey
T5: Modeling and Executing Software Architecture using SysADL
Orcas
T1: How to Evaluate Software Architectures
Whidbey
Early Career Researchers Forum
Vashon
WS5: WASA
Bainbridge
12:00 - 12:30Lunch
225 Terry lunch room
Lunch
225 Terry lunch room
Lunch
225 Terry lunch room
12:30-13.30Lunch
225 Terry lunch room
Lunch
225 Terry lunch room
13:30-15:00T3: Performance-Driven Software Architecture Refactoring
Orcas
WS2: IoT-ASAP
Whidbey
T4: Strategic Management of Technical Debt
Orcas
T1: How to Evaluate Software Architectures
Whidbey
Early Career Researchers Forum
Vashon
WS5: WASA
Bainbridge
Technical Track:
Microservices
106 A
New and Emerging Ideas Track
106 B
Technical Track:
Models and model-based approaches
106 A
Engineering Track
106 B
Closing and awards
106 A/B
15:00-15:30Coffee Break
225 Terry lunch room
Coffee Break
225 Terry lunch room
Coffee Break
106C and 225 Terry lunch area
Coffee Break
106C and 225 Terry lunch area
15:30-16:30T3: Performance-Driven Software Architecture Refactoring
Orcas
WS2: IoT-ASAP
Whidbey
T4: Strategic Management of Technical Debt
Orcas
T1: How to Evaluate Software Architectures
Whidbey
Early Career Researchers Forum
Vashon
WS5: WASA
Bainbridge
Technical Track:
Automotive and robotics architecture
106 A
Technical Track:
Data-intensive architecture
106 A
Engineering Track
106 B
16:30-17:00
17:00-17:30
18:00-19:30
Opening Reception
106 A/B/C
19:00 - 22:00
Conference Main Event: The Garage, Capitol Hill
106 401 Terry

Rooms Map

TUTORIALS

Monday (Orcas)

09:00 - 12:00T2: Designing Blockchain-based Applications Qinghua Lu
13:30 - 17:00T3: Performance-Driven Software Architecture RefactoringDavide Arcelli, Vittorio Cortellessa and Daniele Di Pompeo

Tuesday (Orcas)

09:00 - 12:00T5: Modeling and Executing Software Architecture using SysADL Flavio Oquendo, Jair Leite and Thais Batista
13:30 - 17:00T4: Strategic Management of Technical Debt Ipek Ozkaya and Philippe Kruchten

Tuesday (Whidbey)

09:00 - 17:00T1: How to Evaluate Software Architectures - Tutorial on Practical Insights on Architecture Evaluation Projects with Industrial Customers Matthias Naab and Dominik Rost

WS2: IoT-ASAP

Monday (Whidbey)

08:00 - 09:00Registration
09:00 - 09:15Opening
09:15 - 10:00Keynote IoT Challenges for Smart Manufacturing: Connecting a Laser Level Transmitter to the Cloud (Heiko Koziolek) Chair: Steffen Becker
10:00 - 10:30Coffee - 225 Terry lunch room
10:30 - 12:00Paper Session 1 – Chair: Gregor Engels
  • 10:30 – 10:50 "Ronny Seiger, Steffen Huber, and Uwe Assmann: Case Study for Workflow-based Automation in the Internet of Things"
  • 10:50 – 11:10 "Pablo Oliveira Antonino, Andreas Morgenstern, Benno Kallweit, Martin Becker, and Thomas Kuhn: Straightforward Specification of Adaptation-Architecture-Significant Requirements of IoT-enabled Cyber-Physical Systems"
  • 11:10 – 11:30 "Fabian Burzlaff, Christian Bartelt: I4.0-Device Integration: A Qualitative Analysis of Methods and Technologies Utilized by System Integrators"
  • 11:30 – 12:00 "All Discussion"
12:00 - 13:30Lunch - 225 Terry lunch room
13:30 - 15:00Paper Session 2 – Chair: Romina Spalazzese
  • 13:30 – 13:45 "Stefan Gries, Ole Meyer, Florian Wessling, Marc Hesenius, Volker Gruhn: Using Blockchain Technology to Ensure Trustful Information Flow Monitoring in CPS"
  • 13:45 – 14:05 "(Invited talk) Lotfi Ben-Othmane, Yesdaulet Izenov: Teaching Software Architecture Process to Undergraduate Students: A Case Study"
  • 14:05 – 14:30 "Discussion"
  • 14:30 – 15:00 "Working Session: select topics and form groups for Breakout Session"
15:00 - 15:30Coffee - 225 Terry lunch room
15:30 - 16:40Break-out Session discuss selected topics Chairs: TBD onsite, based on need
16:40 – 17:00Summary of Breakout Session and Closing


EARLY CAREER RESEARCHERS FORUM

Tuesday (Vashon)

09:00 - 09:05Opening --- Grace Lewis and Romina Spalazzesse --- ECRF Co-Chairs
09:05 - 10:00Keynote by Tom Ball: Push, Pull, Partner: A Few Models for Working with Industry
Chair: Grace Lewis
10:30 - 12:00Paper Session: Emerging Topics in Software Architecture
Chair: Romina Spalazzese
  • Traceable Threat Modeling for Safety-Critical Systems (Johannes Geismann)
  • Architectural Technical Debt Identification and Management: Moving Forward (Roberto Verdecchia)
  • Engineering Software Architectures of Blockchain-Oriented Applications (Florian Wessling and Volker Gruhn)
13:30 - 15:00Panel: If I Knew Then What I Know Now
Facilitator: Romina Spalazzesse
Panelists:
  • Bara Buhnova, Masaryk University, Czech Republic
  • Heiko Koziolek, ABB Corporate Research, Germany
  • Patricia Lago, Vrije Universiteit Amsterdam, Netherlands
  • Geoffrey Phipps, University of Washington, USA
15:30 - 16:30Invited Talk  by Philippe Kruchten: Software Architecture Research: Science or Engineering?
Chair: Grace Lewis
16:30 - 17:00Closing Grace Lewis and Romina Spalazzesse --- ECRF Co-Chairs 


NEW AND EMERGING IDEAS TRACK

Wednesday(106 B)

10:30 - 12:00Paper Session: Architecture Rationale
  • Towards a Dual Processing Perspective of Software Design Decision Making. (Carianne Pretorius, Maryam Razavian, Katrin Eling and Fred Langerak)
  • Decision making and cognitive biases in designing software architectures. (Akash Manjunath, Manoj Bhat, Florian Matthes, Klym Shumaiev and Andreas Biesdorf)
  • Perspectives for Selecting Cloud Microservices (Marcelo França and Claudia Werner)
  • Discussion (30 minutes)
13:30 - 15:00Paper Session: Software Design Analytics
  • The Vision of Self-Aware Performance Models (Johannes Grohmann, Simon Eismann and Samuel Kounev)
  • Can Network Analysis Techniques help to Predict Design Dependencies? An Initial Study (J. Andres Diaz-Pace, Antonela Tommasel and Daniela Godoy)
  • Online and Offline Analysis of Streaming Data (Sheik Hoque and Andriy Miranskyy)
  • Cost-Aware Stage-Based Experimentation: Challenges and Emerging Results (Ilias Gerostathopoulos, Christian Prehofer, Lubomir Bulej, Tomas Bures, Vojtech Horky and Petr Tuma)
  • Discussion (30 minutes)


ENGINEERING TRACK

Thursday (106 B)

10:30 - 12:00Paper Session 1
  • Bridging the Gap between Architecture Specifications and Simulation Models (Pablo Oliveira Antonino, Benno Kallweit, Jasmin Jahic, Andreas Morgenstern and Thomas Kuhn) - Tool Demonstration
  • Designing and Executing Software Architectures Models using SysADL Studio (Eduardo Silva, Lidiane Santos, Thais Batista, Jair Leite, Flavio Oquendo and Victor Cortez) - Tool Demonstration
  • A Virtual Playground for Testing Smart Cyber-Physical Systems (Danylo Khalyeyev, Petr Hnetynka and Tomas Bures) - Tool Demonstration
13:30 - 15:00Paper Session 2
  • SPARTA: Security & Privacy Architecture through Risk-driven Threat Assessment (Laurens Sion, Dimitri Van Landuyt, Koen Yskout and Wouter Joosen) - Tool Demonstration
  • Model Driven Deployment of Auto-scaling Services on Multiple Clouds (Hanieh Alipour and Yan Liu) - Tool Demonstration
  • An Efficient Mobile-based Middleware Architecture for Building Robust, High-performance Apps (Oscar J. Romero and Sushma Anand Akoju) - Artefact
15:30 - 17:00Paper Session 3
  • Tool for Traceable Evolution of Process Architectures (Vrinda Yadav, Rushikesh Joshi and Chris Ling) -Tool Demonstration
  • Traceability Tool for Architecture Artifacts and ATAM (Shrikant Palkar and Hemali Kamani) -Tool Demonstration
  • Using Microservices for Rapid Creation of Remote Sensing Products (Bo Xiang, Zheng Li, He Zhang and Yan Liu) - Case Study

TECHNICAL TRACK PAPER SESSIONS

Wednesday (106 A)

10:30 - 12:00HIGHLY DISTRIBUTED ECOSYSTEMS Chair: Geoffrey Phipps
  • The Anatomy of a Large-Scale Online Experimentation Platform (Somit Gupta, Sumit Bhardwaj, Pavel Dmitriev, Lucy Ulanova, Aleksander Fabijan and Paul Raff)
  • A Blockchain-Based Micro Economy Platform for Distributed Infrastructure Initiatives (Jan Kramer, Jan Martijn Van Der Werf, Johan Stokking and Marcela Ruiz)
  • Reducing Development Overheads with a Generic and Model Centric Architecture for Online Games (Sebastian Apel)
  • Discussion (30 mins)
13:30 - 15:00MICROSERVICES Chair: Grace Lewis
  • Migrating towards Microservice Architectures: an Industrial Survey (Paolo Di Francesco, Patricia Lago and Ivano Malavolta)
  • Microservices: Architecting for Continuous Delivery and DevOps (Lianping Chen)
  • Towards Micro Service Architecture Recovery: An Empirical Study (Nuha Alshuqayran, Nour Ali and Roger Evans)
  • Discussion (30 mins)
15:30 - 17:00AUTOMOTIVE AND ROBOTICS ARCHITECTURE Chair: Vittorio Cortellessa
  • Architecting a Software-Based Ecosystem for the Automotive Aftermarket: An Experience Report( Matthias Naab, Dominik Rost and Jens Knodel)
  • Data-Centric Communication and Containerization for Future Automotive Software Architectures (Stefan Kugele, David Hettler and Jan Peter)
  • An Architecture for Decentralized, Collaborative, and Autonomous Robots (Sergio García, Claudio Menghi, Patrizio Pelliccione, Thorsten Berger and Rebekka Wohlrab)
  • Discussion (30 mins)

Thursday (106 A)

10:30 - 12:00ARCHITECTURE DECISION MAKING Chair: Heiko Koziolek
  • An expert recommendation system for design decision making Who should be involved in making a design decision?( Manoj Bhat, Klym Shumaiev, Kevin Koch, Uwe Hohenstein, Andreas Biesdorf and Florian Matthes)
  • Recovering Architectural Design Decisions (Arman Shahbazian, Youn Kyu Lee, Duc Minh Le, Yuriy Brun and Nenad Medvidovic)
  • EASIER: an Evolutionary Approach for multi-objective Software archItecturE Refactoring (Davide Arcelli, Vittorio Cortellessa, Mattia D'Emidio and Daniele Di Pompeo)
  • Discussion (30 mins)
13:30 - 15:00MODELS AND MODEL-BASED APPROACHES Chair: Patrizio Pelliccione
  • Architectural Design Decisions for Systems Supporting Model-Based Analysis of Runtime Events: A Qualitative Multi-Method Study (Michael Szvetits and Uwe Zdun)
  • Availability-driven Architectural Change Propagation through Bidirectional Model Transformations (Vittorio Cortellessa, Romina Eramo and Michele Tucci)
  • Modeling of Parametric Dependencies for Performance Prediction of Component-based Software Systems at Run-time (Simon Eismann, Jürgen Walter, Jóakim von Kistowski and Samuel Kounev)
  • Discussion (30 mins)
15:30 - 17:00DATA-INTENSIVE ARCHITECTURE Chair: Jean-Guy Schneider
  • A Generic and Highly Scalable Framework for the Automation and Execution of Scientific Data Processing and Simulation Workflows( Jianlei Liu, Eric Braun, Clemens Düpmeier, Patrick Kuckertz, Severin Ryberg, Martin Robinius, Detlef Stolten and Veit Hagenmeyer)
  • Infrastructure-as-Code for Data-Intensive Architectures: A Model-Driven Development Approach (Matej Artač, Tadej Borovšak, Elisabetta Di Nitto, Michele Guerriero, Diego Perez-Palacin and Damian Andrew Tamburri) -- Best Paper Award
  • Predicting the Performance of Privacy-Preserving Data Analytics Using Architecture Modelling and Simulation (Rajitha Yasaweerasinghelage, Mark Staples, Ingo Weber and Hye-Young Paik)
  • Discussion (30 mins)

Friday (106 A)

10:30 - 12:00ARCHITECTURE KNOWLEDGE AND QUALITY Chair: Roshanak Roshandel
  • An Empirical Study of Architectural Decay in Open-Source Software (Duc Le, Daniel Link, Arman Shahbazian and Nenad Medvidovic) -- Best Paper Award
  • Improving the Search for Architecture Knowledge in Online Developer Communities (Mohamed Soliman, Amr Rekaby Salama, Matthias Galster, Olaf Zimmermann and Matthias Riebisch)
  • Discussion (30 mins)

Friday (106 B)

10:30 - 12:00IoT AND CYBER-PHYSICAL SYSTEMS Chair: Yan Liu
  • Self-commissioning Industrial IoT-Systems in Process Automation: a Reference Architecture (Heiko Koziolek, Andreas Burger and Jens Doppelhamer)
  • View-Centric Context Modeling to Foster the Engineering of Cyber-Physical System Network (Bastian Tenbergen, Marian Daun, Patricia Aluko Obe and Jennifer Brings)
  • Discussion (30 mins)